تبلیغات
Microbiology Group - تاکید مجدد وزیر علوم ایران آقای دانشجو بر اسلامی تر کردن دانشگاه ها
 
Microbiology Group
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محمد حسام سوهانی
نظرسنجی
کلاس های تابستانه پاستور چگونه می بینید ؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Check PageRank

 

کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران نقش اصلی دانشگاه های این کشور را کادر سازی برای نظام عنوان کرد و بار دیگر از اسلامی تر شدن فضا و متون درسی دانشگاه ها خبر داد.

آقای دانشجو روز سه شنبه ۹ شهریور (۳۱ اوت) گفت که اصل کار دانشگاه ها تربیت افرادی است که قرار است در آینده اختیار مسائل اجرایی، قانون گذاری و قضاوت در "نظام" را بر عهده بگیرند.

او تاکید کرد که متون دانشگاهی باید در مسیر "مبانی فکری مورد قبول مردم و نظام" باشد و گفت: "نمی توان با متون برگرفته از تفکرات لیبرال دموکراسی و با ابزار ایسم هایی که ساخته و پرداخته ذهن کج فهم عده ای محدود هستند، انسان توحیدی به جامعه تحویل داد."

آقای دانشجو، دانشگاه ها را متعلق به هفتاد میلیون مردم ایران دانست و گفت: "چرا خودمان را با مردم همسو نمی کنیم. فضای دانشگاه ها را باید اسلامی تر کرد. نمی گویم فضای دانشگاه ها اسلامی نیست بلکه معتقدم فضا را باید اسلامی تر کرد."

او همچنین پیشنهاد داد که بابرگزاری همه پرسی از مردم نظرسنجی شود که از دانشگاه ها انتظار دارند افرادی با "تفکرات ضد دینی و انحرافی" تربیت کنند یا افرادی که "خواهان اسلام ناب محمدی" هستند.

آقای دانشجو تاکید کرد که مردم نشان داده اند که می خواهند فرزندانشان "دوستدار اهل بیت و عاشق امام حسین" باشند و افزود که با الگو برداری از غرب در دانشگاه ها چنین چیزی امکان ندارد.

این روزها و در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه های ایران، آقای دانشجو بارها اظهارات مشابهی را مطرح کرده است.

او دو روز پیش هم در مراسمی در دانشگاه علم و صنعت تهران گفته بود که اگر دانشگاهی وجود داشته باشد که در آن متدینین، فرهنگ انتظار و بسیج مورد تمسخر قرار گیرد و به بهانه آنکه به کلاس های درسی آسیبی نرسد، صدای اذان در آن بلند نشود، "در یک کلام بهتر است چنین دانشگاهی وجود نداشته باشد، چون در غیر اینصورت مردم، دانشجویان و اساتید این دانشگاه را با خاک یکسان می کنند."

از آغاز کار دولت دهم و با توجه به اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری که دامنه ای گسترده در دانشگاه های ایران داشت، انتقاد از فضای دانشگاه ها و متون درسی دانشگاه ها به ویژه درباره رشته های علوم انسانی بیشتر شده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و تعدادی از مقامات این کشور در اظهار نظر های جداگانه ای بر لزوم تغییر محتوای دروس علوم انسانی دانشگاه ها تاکید کردند.

پاییز سال گذشته، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران مصوبه این شورا در زمینه "اسلامی کردن علوم انسانی در ایران" را ابلاغ کرد.

به تازگی نیز وزارت علوم ایران طرحی را به اجرا گذاشته است که بر اساس آن و بر خلاف گذشته که دانشگاه ها مستقیما اعضای هیئت علمی خود را انتخاب می کردند، اکنون متقاضیان باید نخست به تایید وزارت علوم برسند و پس از آن توسط دانشگاه ها انتخاب و جذب شوند.

از زمان روی کار آمدن محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴، گزارش های متعددی از فشار بر دانشگاه ها و بازنشستگی پیش از موعد و اجباری استادان دانشگاه منتشر شده است. مخالفان دولت، انگیزه بسیاری از این فشارها و بازنشستگی ها را سیاسی می دانند

نوع مطلب : دانشگاه و دانشجویان ، 
برچسب ها :